Κριμα, η Εθνικη εχασε μια δικη της μεγαλη προκριση απο τη Ρωσια (69-74) και χαιρετησε το Ευρωμπασκετ

Κρίμα, η Εθνική έχασε μια δική της μεγάλη πρόκριση από τη Ρωσία (69-74) και χαιρέτησε το Ευρωμπάσκετ

Γιατί, ρε Ελλάδα... Η επίσημη αγαπημένη ήταν εκπληκτική για ένα ημίχρονο, έδειξε στοιχεία καλύτερης ομάδας από τους Ρώσους, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, κουράστηκε, έχασε βολές και ουσιαστικά... χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στην αντίπαλο της.

Καλάθη εσύ, σούπερ σταρ!

Με κεκτημένη ταχύτητα από το παιχνίδι με τους Λιθουανούς μπήκε στην αναμέτρηση με την Ρωσία ο Νικ Καλάθης, παίρνοντας την Εθνική Ελλάδας από το... χεράκι στο πρώτο ημίχρονο.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε ιδανικά με τρίποντο του Σλούκα, ωστόσο οι Ρώσοι είχαν τις απαντήσεις και με τον Σβεντ να οργανώνει εξαιρετικά, αλλά να μην μπορεί να βοηθήσει επιθετικά, προηγήθηκαν με 9-13.

Παρόλα αυτά το 11-13 ήταν το τελευταίο προβάδισμα της Ρωσίας, καθώς μετά από εκείνο το σημείο η "γαλανόλευκη" πάτησε το πόδι στο... γκάζι και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Με πρωταγωνιστή τον Καλάθη, ο οποίος έπαιζε απίστευτα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και την δημιουργία, η Ελλάδα πέρασε μπροστά και έφτιαξε κ...