Αδοξος αποκλεισμος της Εθνικης

Άδοξος αποκλεισμός της Εθνικής

Η Εθνική ομάδα των Ανδρών ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του προημιτελικού με τη Ρωσία, αλλά στην τελευταία περίοδο ξέμεινε από δυνάμεις, έχασε το προβάδισμα και με την ήττα της (74-69) απώλεσε την ευκαιρία να προκριθεί στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα η Εθνική έριξε το βάρος στην άμυνα και κατάφερε να εγκλωβίσει τους Ρώσους, με τον Καλάθη να παίρνει πάνω του το μαρκάρισμα του Σβεντ. Η Ελλάδα απέκτησε τον έλεγχο της αναμέτρησης, είχε καλά ποσοστά στο μαρκάρισμα και κατάφερε να προηγηθεί και με διψήφιο αριθμό πόντων.

Στην πρώτη περίοδο η Ελλάδα προηγήθηκε 24-17, ενώ στη δεύτερη παρά το γεγονός ότι είχε μεγαλύτερο προβάδισμα, μία μίνι αντεπίθεση των Ρώσων έφεραν το 37-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρωσία αντέδρασε και εκμεταλλεύτηκε την κούραση των Ελλήνων διεθνών, ενώ στην τελευταία περίοδο ο Σβεντ πήρε μπροστά, η Εθνική έμεινε από δυνάμεις και η Ρωσία πήρε προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.