Ηττα του Ολυμπιακου απο τη Μαλαγα στην παραταση

Ήττα του Ολυμπιακού από τη Μάλαγα στην παράταση

Τη δέκατη ήττα στην εφετινή Euroleague γνώρισε την Παρασκευή ο Ολυμπιακός στη Μάλαγα.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της διοργάνωσης, ηττήθηκαν 87-85 στην παράταση από την Ουνικάχα, στο πλαίσιο της 29ης και προτελευταίας αγωνιστικής, και «αποχαιρέτησαν» το όνειρο κατάληψης της δεύτερης θέσης στη βαθμολογία.

Τη νίκη στην ισπανική ομάδα χάρισε ο Ογκάστιν, ο οποίος ευστόχησε στο νικητήριο καλάθι, 2,5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της παράτασης.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να «χτίσει» αξιόλογη διαφορά. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 11-6 και 19-14 στην πρώτη περίοδο, όμως η Μάλαγα, παρότι είχε μείνει από καιρό εκτός πλέι οφ, έκανε σερί 8-0 και μετέτρεψε το 21-24 σε 29-24, ενώ στη συνέχεια «άνοιξε» κι άλλο το υπέρ της προβάδισμα, το οποίο έφτασε στο +16 (49-33), λίγο μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Παρά την εξέλιξη αυτή, όμως, ο Ολυμπιακός δεν παρέδωσε τα «όπ...