Μουντιαλ 2018: Σουηδια - Ν. Κορεα 1 - 0

Μουντιάλ 2018: Σουηδία - Ν. Κορέα 1 - 0

‘Ενα πέναλτι ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση της Σουηδίας με τη Νότια Κορέα, με τους «μπλέ-κίτρινους» να επικρατούν με 1-0 και να φεύγουν από το Νόβογκορντ με τρεις βαθμούς.

Αν και οι Σουηδοί είχαν τον πλήρη έλεγχο από το ξεκίνημα, δεν κατάφεραν να μετατρέψουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ.

Χαρακτηριστικότερη φάση αυτή του Μάρκους Μπεργκ στο 21′ όταν μετά από κάθετη πάσα βγήκε απέναντι στον Γού Τσο ωστόσο ηττήθηκε από τον Νοτιοκορεάτη τερματοφύλακα.

Στο 29′ πάλι ο Μπεργκ απείλησε με σουτ μετά από κόρνερ, με την ασιατική άμυνα ωστόσο να παραχωρεί νέο κόρνερ.

Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 45+2′ από τον Κλάεσον με δυνατή κεφαλιά, ωστόσο μετά από κόντρες η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό από πλευράς των Σουηδών. Η μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Άντερσον ήρθε στην κόντρα στο 49′, αλλά το σουτ του Φόρσμπεργκ από το ημικύκλιο πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.