ΕuroCup: Αλωσε την Γερμανια ο Προμηθεας

ΕuroCup: Άλωσε την Γερμανία ο Προμηθέας

Mε νίκη συνέχισε στους ομίλους του EuroCup ο Προμηθέας Πατρών, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, επιβλήθηκε εκτός έδρας την Ουλμ με 70-67.

Ο Προμηθέας άρχισε δυναμικά το παιχνίδι, τα λάθη όμως δεν τον άφησαν να προηγηθεί. Ως το 15ο λεπτό οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (31-31). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί 7-0 για το 31-38, με τον Ντράγκιτς να ευστοχεί πίσω από τα 6.75 και να διαμορφώνει το 34-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Γερμανοί έσφιξαν την άμυνά τους καιπεριόρισαν τον Προμηθέα, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά με τον Ντράγκιτς (51-50, 29’). Όμως, το σύνολο του Μάκη Γιατρά πήρε ξανά προβάδισμα με τρίποντο του Αγραβάνη (53-55, 32’), ε
Το παιχνίδι έγινε θρίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα, Ντράγκιτς και Αγραβάνης έκαναν το 65-65, ο Γουίλις πόσταρε και έβαλε μπροστά την Ουλμ, ο Φίλερ όμως ευστόχησε από την περιφέρεια για το 67-68 (39'). Ο Ντράγκιτς αστόχησε κάτω από το καλάθι στα 40'' για το τέλος, ο Χολ πέτυχε το φλόουτερ ...