Πολο: Η Εθνικη Ελλαδος στους «8» του ευρωπαικου πρωταθληματος

Πόλο: Η Εθνική Ελλάδος στους «8» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

Χάρη σε ένα ξέσπασμα διαρκείας στην τρίτη περίοδο, η εθνική πόλο των ανδρών ξεπέρασε το κάκιστο ξεκίνημά της και επικράτησε 14-7 της Ρουμανίας, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Γαλανίδη και άνοιξε το σκορ με τον Κολόμβο. Ο Τικ όμως είχε 5 απαντήσεις στα σουτ των Ελλήνων κι έτσι οι Ρουμάνοι με συνεχόμενα τέρματα, πήραν το προβάδισμα με 3-1 στην πρώτη περίοδο που ήταν απογοητευτική για τα ελληνικά χρώματα. Ο Οάντα έγραψε το 4-1 για τη Ρουμανία στο ξεκίνημα του δεύτερου οκτάλεπτου για να μειώσει αμέσως μετά στο γκολ (4-3) ο Γενηδουνιάς, με δύο προσωπικά τέρματα. Παρά τα απογοητευτικά ποσοστά στον παίκτη παραπάνω (0/4), η Εθνική έμεινε κοντά στο σκορ, με τον Γενηδουνιά να κάνει το 5-4. Ο περιφερειακός του Ολυμπιακού κράτησε την Ελλάδα στο ματς ωστόσο ο Βλαχόπουλος έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ενάμιση λεπτό πριν από τη λήξη της δεύτερης περιόδου, με τον Τικ ν...