Βενετσια - Προμηθεας 52-70: Ο Μαυροκεφαλιδης τα εκανε ολα

Βενέτσια - Προμηθέας 52-70: Ο Μαυροκεφαλίδης τα έκανε όλα

Ο Προμηθέας πήρε το αίμα του πίσω από τη Βενέτσια, την οποία κέρδισε επί ιταλικού εδάφους (70-52) και δήλωσε παρών στη μονομαχία της πρόκρισης στα playoffs του EuroCup.

Share Tweet

Η άμυνα του Προμηθέα στο PalaSport Taliercio ήταν υποδειγματική σχεδόν στο σύνολο του σαρανταλέπτου, για να έρθει όμως η εκτός έδρας νίκη επί της Βενέτσια χρειάστηκε να κάνει... όργια ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Ο πολύπειρος ψηλός κυριάρχησε από το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την ιταλική άμυνα, αλλά κι ο άνθρωπος που τελείωσε κάθε υπόνοια ανατροπής στην τελευταία περίοδο. Με δέκα σερί πόντους σε διάρκεια τριών λεπτών έκοψε τον αέρα στη Βενέτσια, πάνω στο σημείο που έδειχνε ικανή για να γυρίσει τον αγώνα και οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Προμηθέα Πάτρας σε μια πολύ σημαντική νίκη. Κι αυτό γ...