Βρετανικο GP: Μεγαλος νικητης ο Χαμιλτον με κλαταρισμενο ελαστικο

Βρετανικό GP: Μεγάλος νικητής ο Χάμιλτον με κλαταρισμένο ελαστικό

Ο Λιούις Χάμιλτον πέρασε πρώτος την καρό σημαία στο Σίλβερστουν κατακτώντας την 1η θέση του βρετανικού Grand Prix έχοντας κλαταρισμένο ελαστικό. Στη 2η θέση ο Φερστάπεν, 3ος τερμάτισε ο Λεκλέρ.

Share Tweet

Μεγάλος κερδισμένος του βρετανικού Grand Prix στο Σίλβερστοουν της Formula 1 ήταν ο Λιούις Χάμιλτον, ο οποίος πήρε την 7η νίκη στην πίστα της πατρίδας του, με τον πιο αναπάντεχο τρόπο. Το ελαστικό του παγκόσμιου πρωταθλητή κλάταρε στον τελευταίο γύρο, όμως κατάφερε να τερματίσει προ του 2ου Φερστάπεν. Σκασμένο ελαστικό είχε και ο Μπότας και κάπως έτσι ο Λεκλέρ ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή όμως.

Στην εκκίνηση ο Μπότας προσπάθησε να κάνει την επίθεσή του, όμως ο Χάμιλτον παρά το αρχικό κακό ξεκίνημα πάτησε γκάζι και έχτισε μία...